1مجموع 1 خبر

  مزایای تحصیل در انگلستان

  تحصیل در انگلستان در مقاطع مختلف عبارتند از : 3 تا 5 سال برای پیش دبستانی، 5 تا 11 سال برای دبستان، 12 تا 16 سال برای دبیرستان، 16 تا 18 سال برای آموزش پیشرفته و بعد از 18 سال برای آموزش عالی می باشد. >> ادامه مطلب
1مجموع 1 خبر

گردشگری و تعریف آن

گردشگری دارای تعاریف مختلف می باشد و در صورتی که از شما معنی گردشگری را بپرسند شاید تعاریف مختلفی را برای آن عنوان کنید و ساده ترین آن عبارتی می باشد که: گردشگری به سفر کردن به مکان های مختلف می گویند و فردی که به مسافرت می پردازد گردشگر نام دارد. تعریفی که گفته شد صحیح است اما تعریف کاملی از گردشگری نمی ‌باشد زیرا گردشگری شامل مفاهیم گسترده‌ای است که بسیاری از افراد آن را نمی دانند. در گذشته نیز انسان ها با اهداف مختلف از نقطه به نقطه دیگر کوچ می کردند و برای یافتن سکونتگاه این کار را انجام می دادند تا به محل دیگری رفته و در آنجا به صورت ایمن سکونت نمایند.در ادامه می خواهیم به معنی گردشگری بپردازیم.

گردشگری

 گردشگری یا توریسم به تلاش ها و اقداماتی گفته می شود که فرد گردشگر از مکانی به مکان دیگری برود، در واقع گردشگری با اهداف مختلفی انجام می گیرد که این هدف می تواند تفریحی باشد و یا زیارتی و همچنین برای سلامتی یا خرید و یا کاری باشد. اهداف زیادی برای گردشگری وجود دارد که اگر بخواهیم این اهداف را نام ببریم رایج ترین آنها عبارتند از:

 • سفر کاری
 • سفر برای دیدن طبیعت
 • سفر زیارتی
 • سفر تاریخی
 • سفر برای سلامتی
 • سفر و دیدار آشنایان

و...

اگرچه سفر به معنای گردشگری نمی باشد اما بخشی از این فرایند را تشکیل می دهد. سفر کردن با نیتی انجام می گیرد و فرد تصمیم می‌گیرد که از مکانی به مکان دیگر برود اما در بخش گردشگری ما با مفاهیم صنعت توریسم روبرو هستیم.

انواع گردشگری

گردشگری در دسته بندی های مختلفی قرار می گیرد و می توان اهداف و نیت های مختلفی را برای گردشگران در نظر گرفت. در این مقاله می‌ خواهیم به رایج ترین انواع گردشگری بپردازیم.

 • گردشگری اخلاقی

در این گردشگری در زمان به اثرات سفر دقت می شود بنابراین در این نوع گردشگری اقتصاد ،زندگی مردم، محیط زیست و غیره مورد توجه قرار می گیرد. در این نوع گردشگری، باید به انسان ها ، جانوران و محیط زیست توجه کرده و از تخریب آن بپرهیزید.

 • گردشگری زمین گردی

این نوع گردشگری ژئوتوریسم یا توریسم به معنای زمین گردشگری می باشد. نوعی از دسته بندی گردشگری است که از جاذبه های طبیعت بازدید می‌شود بنابراین گردشگران برای دیدن بخشی از طبیعت به این نوع گردشگری روی می آورند و از طبیعت لذت برده و یا مطالعات لازم را انجام می دهند.

 • گردشگری طبیعت

 یکی از انواع گردشگری ها گردشگری طبیعت است که فرد گردشگر به مناطق مختلف سفر می کند و این نوع گردشگری با رعایت حریم افراد و اهمیت به محیط زیست انجام می گیرد.اکو توریسم طبیعت گردی به معنای نوعی از گردشگری است که در آن فرد گردشگر مکان های بکر و طبیعی را یافته و به آنجا سفر می کند در این نوع گردشگری آموزش و کمک به محیط زیست هدف صفر میباشد.

گردشگری

صنعت گردشگری

صنعت گردشگری از مهمترین صنایع پولساز در کشور ها می باشد که برخی از کشور ها در این صنعت بسیار پیشرفته می باشند زیرا شرایط و امکانات ویژه‌ای را برای گردشگران فراهم نموده اند. گردشگری درآمدی بسیار مهم برای کشورها می باشد و به جهت اهمیت این موضوع رشته اختصاصی با گرایش های گردشگری در دانشگاه ها وجود دارد.

مزایای گردشگری

صنعت گردشگری دارای مزایای زیادی برای کشورها می باشد. یکی از مهمترین مزایای این صنعت درآمد زایی و از نظر اقتصاد می باشد که به جهت مراجعه بازدیدکنندگان پول هایی به این کشور وارد شده و کشور های زیادی از این راه درآمد زایی دارند. از طرفی گردشگری این امکان را فراهم می‌ کند که کشورها با هم روابط بهتری داشته باشند و مشاغل میان کشور ها جایگاه بهتری پیدا کند.

بخش های مهم گردشگری

 • حمل و نقل

حمل و نقل یکی از بخش های مهم گردشگری است که گردشگران به وسیله آن می توانند از جایی به جای دیگر بروند. در حمل و نقل وسایلی فراهم می ‌شود تا افراد بتوانند به مقصد مورد نظر برسند. حمل و نقل می تواند از طریق آب باشد و یا به صورت هوایی و یا با اجاره اتومبیل انجام گیرد.

 • اسکان

 یکی از بخش‌های مهم گردشگری اسکان می باشد. اقامتگاهی که مسافران در آنجا اسکان می‌ یابند بسیار مهم بوده و افرادی که به مکان های مختلف مسافرت می‌کنند نیاز به جایی برای استراحت و خوابیدن دارند. اسکان می‌تواند شامل هتل یا کمپینگ و خوابگاه های مختلف باشد. غذا و نوشیدنی از بخش های مهم گردشگری غذا و نوشیدنی می باشد که در سفر افراد نیاز دارند که مکان هایی را برای خوردن غذا.داشته باشند و با افراد جدید ملاقات کنند افراد می‌توانند با کشف مکان های جدید به آن.آنجا رفته و تهیه غذا را انجام دهند و از امکانات مناسب استفاده نمایند.

گردشگری

 • مسئولیت پذیری

 در گردشگری یکی از موارد مهم در گردشگری پایداری و مسئولیت پذیری است. حفظ منابع طبیعی و جانوری و اهمیت به محیط زیست در گردشگری بسیار مهم بوده و امروزه به آن توجه زیادی می شود. گردشگران در صورتی که به شهرها و مناطق مختلف سفر کنند باید به محیط زیست توجه داشته باشند و از تخریب آن بپرهیزند.برخی از مکانهای بکر و طبیعی توسط افراد نادیده گرفته و از بین رفته اند.بنابراین لازم است که گردشگران مسئولیت پذیری در گردشگری داشته باشند و به مکان های طبیعی تاریخی و غیره صدمه وارد نکند.

همانطور که گفته شد هدف های مختلفی در گردشگری مطرح می‌شود که فرد گردشگر با توجه به هدفی که دارد تصمیم می گیرد از نقطه ای به نقطه دیگر سفر کند. برای اینکه صنعت گردشگری یک کشور پیشرفت زیادی داشته باشد باید زیرساخت‌های لازم در نظر گرفته شود و دولت و سازمان ها در این جهت تلاش کنند تا توسعه گردشگری ایجاد شود.امکانات رفاهی برای گردشگران بسیار مهم بوده و در صورتی که با آن توجه شود می تواند موجب اشتغال زایی بیشتر و درآمد زایی در آن منطقه شود. برای گردشگری توجه به اهداف و در نهایت تصمیم گیری صحیح بسیار مهم است و باید به آن توجه داشته باشد. برای این که بتوانید گردشگری خوبی باشید نیاز است که اطلاعاتی را در این زمینه به دست آورید تا از سفرتان نهایت بهره را ببرید.

1234567